İSTANBUL KÜÇÜKÇEKMECE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

YÜREKLERDE AKİF, DİLLERDE HÜRRİYET

Bakanlığımız Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen Anadolu Yolunda "Yüreklerde Akif, Dillerde Hürriyet" İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy temalı Sergi Açılışı; Sabahattin Zaim Üniversitesi Halkalı Merkez Kampüsü'nde gerçekleştirilen törenle ziyarete açıldı. Sergide Hayat Boyu Öğrenme Kurumlarındaki kursiyerlerin Mehmet Akif ERSOY'dan esinlenerek yaptıkları: minyatür, hat, tezhip, keçe, ebru gibi tekniklerin kullanıldığı 593 el işi eseri yer aldı. 
YÜREKLERDE AKİF, DİLLERDE HÜRRİYET

Vatan şairimiz Mehmet Akif ERSOY'un Millî Mücadele'ye katılmak amacıyla İstanbul'dan Anadolu'ya geçerek birçok şehri  gezen ve  halkı Millî Mücadele'ye destek olmak için teşvik edişinden esinlenilen "İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy" adlı sergi, Sabahattin Zaim Üniversitesi Küçükçekmece Halkalı Merkez Kampüsü'nde gerçekleştirilen törenle ziyarete açıldı.

593 Geleneksel El İşi Eseri

Anadolu Yolunda "Yüreklerde Akif, Dillerde Hürriyet" İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy temalı sergide; Türkiye'nin dört bir yanındaki hayat boyu öğrenme kurumlarından kursiyerlerin Mehmet Akif Ersoy'dan esinlenerek yaptıkları minyatür, hat, tezhip, keçe, ebru gibi tekniklerin kullanıldığı  593 el işi eser yer aldı.

Salon girişinde bulunan fuaye alanında programın ruhuna uygun, içeriği güçlendiren, dönemi yansıtan, İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü Hayat Boyu Öğrenme Birimi tarafından organize edilerek sergilenen  Halk Eğitim Merkezleri ve Olgunlaşma Enstitülerinden getirilen eserlerle donatıldı.

Ayrıca İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından 2021 yılında düzenlenen Mehmet Akif Ersoy'a Mektup yazma yarışmasında ilçelerden dereceye giren mektupların büyütülmüş halleri fuaye alanında dekor olarak kullanıldı. Katılımcılar program öncesinde bu eserleri inceleyerek ziyarette bulundular.

Biz Akif' te Kendimizi Görürüz

Serginin açılışında konuşan Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Sayın Nazif YILMAZ, Vatan Şairimiz Mehmet Akif ERSOY'un hatırasını yaşatma gayreti içinde olduklarını belirterek "Akif'imizi Anadolu'da çocuklarımıza yeniden hatırlatmak onun Safahat'ını yeniden cümle cümle, mısra mısra, kelime kelime zihinlerde, gönüllerde inşa etmek, bizim üzerimize manevi bir sorumluluktur" dedi. Yılmaz, gençlere Mehmet Akif'in, "Safahat" adlı eserini okumalarının önemine binaen şu açıklamalarda bulundu: "Akif'imiz her daim Kuran'ı, sünneti ve mazlumların sesi olmayı, zalimlerin haksızlıkları karşısında dimdik durmayı ve vatanı, milleti, bayrağı, hayatının merkezi yaparak tüm ömrünü bu inandıklarına adamıştır. Bu adayışı, onu okuduğumuzda âdeta yüreğimizde hissederiz ve onun yazdığı her eserde kendimizi görürüz." dedi.  

Bakan Yardımcısı Sayın Nazif YILMAZ, sergi tırının hayırlı yolculuklarla nice güzel mekânlara ulaşmasını temenni etti.

Akif'in Yüreğinden Kopan Vaazlar

Mehmet Akif ERSOY'un torunu Sayın Selma ARGON ERSOY'da sergi tırının ziyaret edeceği kentlerden bahsederek "Bu iller, bir şair ve fikir adamı olan dedem, vatanı işgal edilirken evine çekilmek ve ağlamak yerine Anadolu'yu gezdi. Ankara'ya geldi. Ardından görevli olarak Meclisimiz tarafından kurulan; İrşâd Heyetiyle birlikte gittiği her yerde insanımızı Millî Mücadele'ye çağırdı. Yüreğinden kopan vaazları Eşref EDİP'le birlikte kaleme aldılar. O vaazlar bugün bizlere ulaştı." diyerek konuşmasını tamamladı.

Program; Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Sn. Nazif YILMAZ, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürümüz Sn. Sabahattin DÜLGER, İstanbul Vali Yardımcımız Sn. Hasan Hüseyin CAN, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sn. Levent YAZICI, Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektörü Sn. Mehmet BULUT, Sebilürreşad Derneği Başkanı Sn. Fatih BAYHAN, İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Murat GÖZÜDOK, Avrupa Yakası'ndaki İlçe Millî Müdürlerimiz, çok sayıda akademisyen, okul müdürü, öğretmen, öğrenci ve basın mensuplarının katılımıyla, Sabahattin Zaim Üniversitesi Halkalı Merkez Kampüsü'nde gerçekleştirildi.

Programda Mehmet Akif Ersoy ile ilgili tiyatro oyunu gösterimi ve müzik dinletisi sunuldu.

Tören sonunda Bakan Yardımcısı Sayın Nazif YILMAZ tarafından Mehmet Akif ERSOY'un torunu Sayın Selma ARGON  ERSOY'a murakka tekniği ile basılan Osmanlıca İstiklâl Marşı kitabı ve diploması hediye edildi.  

Sergi tırı, İstanbul'un ardından 23 Şubat' ta İstanbul' dan ayrılarak: Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Afyonkarahisar, Burdur, Konya, Kastamonu ve Çankırı illerimizi ziyaret edecek. Sergi Tırı, İstiklâl Marşı'nın kabul ediliş yıl dönümü olan 12 Mart'ta Ankara'ya ulaşmış olacak.

22-02-202222-02-202222-02-202222-02-202222-02-202222-02-202222-02-202222-02-202222-02-202222-02-202222-02-202222-02-202222-02-202222-02-202222-02-2022

Atakent Mahallesi Cumhuriyet Caddesi No4 Küçükçekmece/İSTANBUL İETT 76O, 98T, 89T, 98, 89 - (212) 395 46 00 / 01 / 02

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.