İSTANBUL KÜÇÜKÇEKMECE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TÜBİTAK 4007 BİLİM ŞENLİKLERİ VE DESTEKLEME PROGRAMI

Küçükçekmece'den Pazarcık'a Bilim Köprüsü
TÜBİTAK 4007 BİLİM ŞENLİKLERİ VE DESTEKLEME PROGRAMI

Küçükçekmece İlçe Millî Eğitim Müdürlüğümüz uhdesinde TÜBİTAK 4007 Bilim Şenlikleri ve Destekleme Programı 4007 Afet Bölgesi "Bilim Her Yerde" Özel Destek Çağrısı kapsamında hazırlanan "Küçükçekmece'den Pazarcık'a Bilim Köprüsü" projesi hazırlandı ve uygulama süreci tamamlandı.

Depremlerden doğrudan etkilenen Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde; her türlü olumsuz fiziksel ve psikososyal koşullara rağmen oradaki çocuklarımıza bilimin ve sanatın ışığı ile destek olmak, bilim kültürü aşılamak ve bilim okuryazarı bireyler olarak gelişmelerine destek sağlanması amacıyla hazırlanan projeye: 3800 öğrenci, 1000 vatandaş, 300 öğretmen, Belediye Yöneticileri, STK temsilcileri, Kurum, Birim, İlçe Yöneticileri ile Mülki İdare Amirleri katılım sağlamıştır. Bilim Şenliği kapsamında 20 bilimsel atölye, 6 bilimsel etkinlik ve 4 bilimsel söyleşi gerçekleştirilmiştir.

Yaşanan deprem sonrasında bu etkinlikler öğrencilerimize moral ve motivasyon sağlamıştır. Doğal afetin sonucu olarak dezavantajlı olan bu öğrencilerimiz oluşturulan ortamdan faydalanmış ve bazı bilimsel konulardaki eksiklikleri azalmıştır. Bilimin yaşadığımız coğrafyada güçlü bir devlet olarak ayakta kalabilmemiz için gerekliliği bir kez daha gözler önüne serilmiş, her yaşta bilimsel farkındalık düzeyi artmıştır. Ayrıca hedef kitlesi öğrenci olan uzun soluklu bu projenin olumlu psiko-sosyal etkisi sivil halkta da gözlemlenmiştir. Hem bölgedeki öğrencilerimize motivasyon sağlamayı, hem de eğlenceli uygulamalarla öğrencilerimizin bilime, bilimsel bilgiye ve bilim insanına yönelik bakış açılarını olumlu yönde geliştirmiştir. Ayrıca atölye ve etkinliklerimizde, öğrencilerimiz ürettikleri materyallerle heybelerini bilimle doldurmuştur. Bilim etkinliğimizde Küçükçekmece İlçesinde hazırlanan TÜBİTAK 2204-A Lise ve 2204-B Ortaokul yarışmalarında ilçemizden bölge ve Türkiye finaline kalan ve bu yıl çağrıya açılan TÜBİTAK poster yarışmasında dereceye giren projelerimiz sergilenmiş, o projelerin danışman öğretmenleri atölye lideri olarak bu projede yer almıştır. Böylece öğrencilerin projeleri yakından incelemesi ve projeler hakkında bilgi sahibi olması sağlanmıştır. Türkiye'nin farklı illerinde finalleri yapılan bu projeleri görme şansı olmayan öğrencilerimizin bu başarıları görüp, rol model almaları sağlanmıştır.  Böylelikle eğitimin tüm kademelerindeki öğrencilerimizin proje sahibi kişilerle doğrudan iletişime geçmiş ve soru-cevap etkinlikleri ile bilimsel çalışmalar ve proje üretme noktasında ufuk açıcı, bilgilendirici tecrübeler edinmeleri sağlanmıştır. Katılımcılarda farkındalık oluşturan, katılımcılara bilimsel bilgiye ve bilim insanına yönelik olumlu bakış açısı kazandıran ve bilimsel düşünme becerileri sağlayan, etkileşimli uygulamalar içeren faaliyetler hedef kitlemize doğrudan hitap etmiştir. Ayrıca hedef kitlesi her kademeden öğrenciye hitap eden bilim şenliklerinden sonra gerek ulusal gerekse uluslararası yayınlar incelendiğinde, bir öğrencinin en az iki farklı fikirle sahadan ayrıldığı belirtilmiştir.

Proje uygulama sürecinin sonunda genel değerlendirmelerin yapılması ve sürdürülebilirliği amacıyla; Kaymakamımız Mehmet TUNÇ, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Murat GÖZÜDOK, Okul İdarecileri, Proje Yürütücüsü, Proje Atölye Öğretmenleri, Akademisyenlerin katılımı ile değerlendirme toplantısı yapılmıştır.

Toplantının açılış konuşmasında Sayın Kaymakamımız Mehmet TUNÇ; "Bu tarz projelerin bizler tarafından sürekli destekleneceğini bilmenizi isteriz. Birimlerimizin bilhassa dış kurumlarla yaptıkları işbirlikleri çerçevesinde denetçiliğini ise TÜBİTAK gibi ulusal kurumlarımızın üstlendiği projelerde başarı göstermesi önem arz etmektedir.  Dış paydaşlı projelerin çözüm odağı veya ortağı olma noktasındaki gayretlerimizin artarak devam edeceğine inanıyorum. Başta dediğim gibi bu yolda yürümek isteyen herkesle beraberiz. Tekrardan emek veren herkese teşekkür ederim." dedi

Küçükçekmece İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzün Murat GÖZÜDOK: TÜBİTAK 4007 Afet Bölgesi "Bilim Her Yerde" kapsamında gerçekleştirilen etkinliklerin hedef kitlesi; afet bölgesinde okulöncesi, ilköğretim, ortaokul, lise kademelerindeki öğrencilerimizdi. Bilimsel etkinliklerimiz her yaş grubundan öğrencilerden oluşan çok sayıda katılımcıyla gerçekleştirildi. Yaşanan deprem sonrasında bu etkinlikler öğrencilerimize moral ve motivasyon sağlayacak, doğal afet yüzünden dezavantajlı hale gelen öğrencilerimizin bu konudaki eksiklikleri azaltmasına vesile olması sebebiyle bizler için önemliydi. Bu vesile ile emeği geçen herkese ben de teşekkür ederim. Bu tarz faaliyetlerin devamlılığı ve sürdürülebilirliği elbette çok önemli. Bizler genç ve dinamik bir TÜBİTAK Proje ekibine sahibiz. Daha nice projelerin bu ekip eliyle ortaya çıkacağına inanıyorum. Bizler yaptığınız bu tarz projelerde her zaman yanınızda olacağız. Emek veren ve öğrencilerimize dokunan siz değerli eğitimci çalışma arkadaşlarıma tekrardan teşekkür ederim" dedi.

İlçemizde proje geleneğinin bir ürünü olarak ortaya çıkan bu proje sürecinde tüm görev ve sorumluluklara gönüllülük bilinciyle yaklaşan meslektaşlarımıza, akademik ve kurumsal paydaşlarımıza teşekkür eder, önümüzdeki dönemde de başarılar dileriz.

23-06-202323-06-202323-06-2023

Atakent Mahallesi Cumhuriyet Caddesi No4 Küçükçekmece/İSTANBUL İETT 76O, 98T, 89T, 98, 89 - (212) 395 46 00 / 01 / 02

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.