İSTANBUL KÜÇÜKÇEKMECE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

OKULA UYUM HAFTASI MESAJI

OKULA UYUM HAFTASI MESAJI

Kıymetli Meslektaşlarım, Değerli Velilerimiz ve Sevgili Öğrenciler,

2022-2023 Eğitim Öğretim yılının başlayacak olmasının heyecanının yaşandığı bu günlerde, ülkemizin her yerinde olduğu gibi Küçükçekmece'mizde de eğitim ve öğretim yılı rehberlik çalışmaları ve okula uyum eğitimleri, okul öncesi eğitim ile ilkokul birinci sınıfa başlayacak öğrenciler için 05 Eylül-09 Eylül 2022, ortaokul ve imam hatip ortaokullarının 5'inci sınıflarında ise 12 Eylül-16 Eylül 2022 tarihleri arasında yapılacaktır. Öğrencilerimizin okula uyumlarını kolaylaştırmak, bu süreçte onları psikolojik, sosyal ve duygusal olarak desteklemek amacıyla yapılan bu eğitimler çocuklarımız için önem arz etmektedir. Bu sürecin hem veliler hem de öğretmen ve yöneticilerin desteği ile en iyi şekilde ilerlemesi ve öğrencilerin uyum süreçlerini tamamlayarak okula adapte olmaları temel gayemizdir.

Özellikle anasınıfı ve birinci sınıf öğrencilerimizin alışkın oldukları ev ortamından ayrılarak okula başlıyor olmaları belirli bir uyum süreci gerektirmektedir. Bu süreçte ileride oluşabilecek okul kaygılarının giderilmesi, okul ortamının sevdirilmesi, okula ve öğrenmeye yönelik motivasyonlarının arttırılması, öğretmen ve arkadaşlarını tanımaları amacıyla 2006-2007 eğitim-öğretim yılından itibaren, eğitim-öğretim yılı başlamadan bir hafta önce uyum programı uygulaması yapılmaktadır. Okula uyum süreçlerini kolaylaştırmak, öğrencileri desteklemek, sürece veli, öğretmen ve yöneticileri de dâhil etmek bu yaş grubu çocuklarının gelişimleri açısından büyük bir öneme sahiptir. Bu süreci sağlıklı bir ortamda yürütmek üzere gayret sarf etmekteyiz.

Öğrencilerimizin heyecanını bizler kalbimizde hissetmekteyiz. İyi bir başlangıç, iyi bir süreç ve iyi bir sonuç bizi başarıya ulaştıracak anahtar kelimelerdir. Bizler bu uyum süreci ile öğrencilerimizin hayatında iyi bir başlangıç yapmalarını istiyoruz. Okulu bir öğrenme ortamına, öğrenciler için sevimli birer yuvaya, aile sıcaklığına, hayatlarının bir parçasına dönüştürebiliyorsak ne mutlu bize.

Değerli Velilerimiz,

Bu yıl bakanlığımız uhdesinde düzenlenen "Aile Okulu Projesi" ilçemizde de uygulanacaktır. Hepinizin düzenlenecek eğitimlere katılımı önem arz etmektedir. "Çocukların sosyal, duygusal olarak desteklenmesi ve salgının onlar üzerindeki olumsuz etkilerini en aza indirilmesini hedefleyen Aile Okulu Projesi kapsamında velilerimiz aile okulunda; aile içi iletişim becerileri, çatışma ve stres yönetimi, bilinçli ve güvenli teknoloji kullanımı, bağımlılıkla mücadele, sosyal duygusal beceri gelişimi, akran ilişkileri, ahlaki gelişim, sağlıklı beslenme ve fiziksel aktiviteler, ilk yardım, çevre koruma gibi birçok konuda eğitim alacaklardır". Sizler de bu eğitimlere katılarak öğrencilerimizin okula uyum sürecini hızlandırmak, okul veli iletişimini güçlendirmek ve öğrencilerimizin eğitsel becerilerine katkı sağlamak üzere yapılacak etkinliklerde yerinizi alabilirsiniz.

Bu vesile ile 2022-2023 eğitim öğretim yılının öğrenciler, veliler ve tüm eğitim camiasına hayırlı ve uğurlu olmasını dilerim.

Murat GÖZÜDOK
İlçe Millî Eğitim Müdürü

Atakent Mahallesi Cumhuriyet Caddesi No4 Küçükçekmece/İSTANBUL İETT 76O, 98T, 89T, 98, 89 - (212) 395 46 00 / 01 / 02

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.