İSTANBUL KÜÇÜKÇEKMECE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

OKULA UYUM HAFTASI MESAJI

OKULA UYUM HAFTASI MESAJI

Kıymetli meslektaşlarım, değerli velilerimiz ve sevgili öğrenciler,

Yaz tatilinin sona ereceği bu günlerde ülkemizin her yerinde olduğu gibi Küçükçekmece'mizde de eğitim ve öğretim 1 Eylül 2021 tarihinde anasınıfları ve ilkokul 1. sınıflar için uyum haftası kapsamında başlayacaktır. Uyum haftası 3 Eylül'de sona erecek ve eğitim öğretim diğer tüm öğrenciler için 6 Eylül 2021'de başlayacaktır. Öğrencilerimizin okula uyumlarını kolaylaştırmak, bu süreçte onları psikolojik, sosyal ve duygusal olarak desteklemek amacıyla yapılan bu eğitimler çocuklarımız için önem arz etmektedir. Bu sürecin hem veliler hem de öğretmen ve yöneticilerin desteği ile en iyi şekilde ilerlemesi ve öğrencilerin uyum süreçlerini tamamlayarak okula adapte olmaları hedeflenmektedir.

Özellikle anasınıfı ve 1. Sınıf düzeyinde olan öğrencilerimizin alışkın oldukları ev ortamından ayrılarak okula başlıyor olmaları belirli bir uyum süreci gerektirmektedir. Bu süreçte ileride oluşabilecek okul kaygılarının giderilmesi, okul ortamının sevdirilmesi, okula ve öğrenmeye yönelik motivasyonlarının arttırılması, öğretmen ve arkadaşlarını tanımaları amacıyla 2006-2007 eğitim-öğretim yılından itibaren, eğitim-öğretim yılı başlamadan bir hafta önce uyum programı uygulaması yapılmaktadır. Okula uyum süreçlerini kolaylaştırmak, öğrencileri desteklemek, sürece veli, öğretmen ve yöneticileri de dâhil etmek bu yaş grubu çocuklarının gelişimleri açısından oldukça büyük bir öneme sahiptir. Bu süreci sağlıklı bir ortamda yürütmek üzere gayret sarf etmekteyiz.

Tüm dünyayı etkisi altına alan salgın süreci ile ilgili bakanlığımız öncülüğünde aldığımız tedbirler ile hijyen şartlarını sağlayarak okulları sağlıklı bir ortamda eğitim-öğretime hazırlamak amacıyla var gücümüz ile çalışmaktayız. Biz istiyoruz ki öğrenciler aileleri ile beraber evlerinde aldıkları tedbirlerin kalitesini okullarımıza taşıyalım ve salgınla hep beraber mücadele edelim. Bu bağlamda bakanlığımızın hazırlamış olduğu Öğrenci Bilgilendirme Rehberi ve Veli Bilgilendirme Rehberi doğrultusunda öğrencilerimizin sağlığı ve güvenliği konusunda alınan tedbirler yıl boyunca uygulanacaktır.

Öğrencilerimizin heyecanını bizler kalbimizde hissetmekteyiz. İyi bir başlangıç, iyi bir süreç ve iyi bir sonuç bizi başarıya ulaştıracak anahtar kelimelerdir. Bizler bu uyum süreci ile öğrencilerimizin hayatında iyi bir başlangıç yapmalarını istiyoruz. Okulu bir öğrenme ortamına, öğrenciler için sevimli birer yuvaya, aile sıcaklığına, hayatlarının bir parçasına dönüştürebiliyorsak ne mutlu bize.

Bu vesile ile 2021-2022 eğitim öğretim yılının öğrenciler, veliler ve tüm eğitim camiasına hayırlı ve uğurlu olması dileğiyle...

 

Murat GÖZÜDOK

Küçükçekmece İlçe Millî Eğitim Müdürü

Atakent Mahallesi Cumhuriyet Caddesi No4 Küçükçekmece/İSTANBUL İETT 76O, 98T, 89T, 98, 89 - (212) 395 46 00 / 01 / 02

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.