İSTANBUL KÜÇÜKÇEKMECE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İSTİKLÂL MARŞI'NIN KABULÜ VE MEHMET AKİF ERSOY'U ANMA GÜNÜ

İSTİKLÂL MARŞI'NIN KABULÜ VE MEHMET AKİF ERSOY'U ANMA GÜNÜ

Değerli meslektaşlarım, kıymetli velilerimiz ve sevgili öğrenciler,

Bugün, 12 Mart 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilen İstiklal Marşımızın 101'inci yıldönümü. Bu vesile ile her yıl 12 Mart tarihi, İstiklâl Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü olarak anılmaktadır.

Bir milleti millet yapan; ortak duygular, ortak kültür, ortak geçmiş ve ortak yaşanmışlıklardır. İşgal kuvvetleri tarafından ülkesi saldırıya uğramış, paylaşılmak istenen ve tarih sahnesinden silinmek suretiyle yok edilmek istenen bir milletin, küllerinden yeniden doğarak, varlık mücadelesini kazandığı bir destanın eseridir İstiklal Marşı. İstiklal Marşı, yok edilmek istenen bir milletin ortak bir duygu etrafında kenetlenmesi, ortak bir kültür etrafında birleşmesi, ortak bir geçmiş ile şahlanışı ve ortak bir yaşam ile zafere erişinin destanıdır.

İçinde yaşadığı toplumun değerlerine vakıf olan Mehmet Akif Ersoy, yazdığı İstiklal Marşı ile toplumun duygu ve düşüncesine tercüman olmuştur. Çanakkale Savaşı ve Millî Mücadele'nin yaşandığı yıllarda ülkenin her yerini karış karış gezerek halka ve askerlere güç ve moral aşılayan Mehmet Akif, Milli Mücadele'ye bu vesile ile çok değerli katkılar sunmuştur. Akif, yazdığı şiirler ile topluma ilham olmuş, fikirleri ile dönemin düşünce yapısını derinden etkilemiştir. Bugün halen fikirleri ve şiirleri güncelliğini korumakta ve ilham kaynağı olmaya devam etmektedir. Mehmet Akif; milletin gönlündeki yerini her zaman koruyacak, unutulmayacak ve hep yad edilecektir.

Bu vesileyle, milletimizin istiklali için canlarını feda eden tüm şehitlerimizi ve İstiklal Marşımızın kabulünün 101. yıl dönümünde İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy'u minnet ve şükranla anıyorum.

Murat GÖZÜDOK

İlçe Millî Eğitim Müdürü

Atakent Mahallesi Cumhuriyet Caddesi No4 Küçükçekmece/İSTANBUL İETT 76O, 98T, 89T, 98, 89 - (212) 395 46 00 / 01 / 02

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.