İSTANBUL KÜÇÜKÇEKMECE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İSTIKLÂL MARŞI'NIN KABULÜ VE MEHMET AKIF ERSOY'U ANMA GÜNÜ MESAJI

İSTIKLÂL MARŞI'NIN KABULÜ VE MEHMET AKIF ERSOY'U ANMA GÜNÜ MESAJI

Değerli meslektaşlarım, kıymetli velilerimiz ve sevgili öğrenciler,

Bugün, 12 Mart 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilen İstiklal Marşımızın 102'inci yıldönümü. Bu vesile ile her yıl 12 Mart tarihi, İstiklâl Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü olarak anılmaktadır.

Asırlara sâri şanlı tarihimizin dönüm noktalarından biri olan Millî Mücadele'nin yaşandığı dönemlerde, ülkenin her yerini karış karış gezerek halka ve askerlere güç ve moral aşılayan Mehmet Akif, Millî Mücadele'ye bu vesile ile çok değerli katkılar sunmuştur. Toplumun dertleri ile dertlenen, değerlerine vakıf olan Mehmet Akif, yazdığı İstiklal Marşı ile toplumun duygu ve düşüncesine tercüman olmuştur.

İşgal kuvvetleri tarafından ülkesi saldırıya uğramış, ülkesinin her karışı paylaşılmak istenen ve tarih sahnesinden silinmek suretiyle yok edilmek istenen bir milletin, küllerinden yeniden doğarak, varlık mücadelesini kazandığı bir destanın eseridir İstiklal Marşı. İstiklal Marşı, yok edilmek istenen bir milletin ortak bir duygu etrafında kenetlenmesi, ortak bir kültür etrafında birleşmesi, ortak bir geçmiş ile şahlanışı ve ortak bir yaşam ile zafere erişinin destanıdır.

Akif, fikirleri ile dönemin düşünce yapısını derinden etkilemiştir. Bugün halen fikirleri ve şiirleri güncelliğini korumakta ve ilham kaynağı olmaya devam etmektedir. Mehmet Akif; milletin gönlündeki yerini her zaman koruyacak, unutulmayacak ve hep yad edilecektir.

Bu vesileyle, aziz milletimizin istiklali için canlarını feda eden tüm şehitlerimizi ve İstiklal Marşımızın kabulünün 102. yıl dönümünde İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy'u minnet, rahmet ve şükranla anıyorum. 

Murat GÖZÜDOK
İlçe Millî Eğitim Müdürü

Atakent Mahallesi Cumhuriyet Caddesi No4 Küçükçekmece/İSTANBUL İETT 76O, 98T, 89T, 98, 89 - (212) 395 46 00 / 01 / 02

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.