İSTANBUL KÜÇÜKÇEKMECE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLÇEMİZDE “TEMATİK MESLEKİ LİSELER” TANITIM VE DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

İLÇEMİZDE “TEMATİK MESLEKİ LİSELER” TANITIM VE DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

    İlçemiz TASEV Ayakkabı ve Saraciye Teknolojisi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi´nde Türkiye genelinde 17, İstanbul´da da 6 tane açılan  “Tematik Mesleki Liseler”in tanıtım ve değerlendirme toplantısı yapıldı. Toplantıya, İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Cemal Yılmaz, İlçesinde tematik lise bulunan  İlçe Milli Eğitim Müdürleri ve Tematik Meslek Liseleri projesi kapsamında protokol imzalayan Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV), Türkiye Ayakkabı Sektörü Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (TASEV), Türkiye Triko Sanayicileri Derneği (TRİSAD), Mücevher İhracatçıları Birliği, Gedik Holding, Tamcam Oto Cam Sanayii AŞ temsilcileri katıldı.

     İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, Tematik Meslek Liseleri Projesi ile hem istihdama katkıda bulunacaklarını hem de sektörün eleman ihtiyacını karşılayacaklarını belirterek, "Hem sektör kazanmış olacak hem de bakanlığımız." dedi.

    Yelkenci, Tematik Meslek Liseleri projesi kapsamında, Mart ayında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kuyumculuk, ayakkabıcılık, plastik, triko, metal ve inşaat alanlarında 6 lisenin, Tematik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak onaylanarak hayata geçirildiğini bildirdi.

     Yelkenci, Tematik Meslek Liseleri´nin, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından projelendirildiğini ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından genel politika olarak kabul edilip ülke geneline yayıldığını ifade ederek, amaçlarının, "bölgenin ihtiyaç duyduğu eğitilmiş iş gücünün sağlanmasında, öğretmen, öğrenci ve sektör desteği ile tek bir alanda mesleki eğitime yoğunlaşarak, sektörün ihtiyaç duyacağı nitelikte mezunlar verme" olarak açıkladı.

    Nitelikli iş gücünün yetiştirilmesinin, öncelikle okulların istenilen niteliklere sahip olmasıyla mümkün olduğunu dile getiren Yelkenci, "Bu doğrultuda insan gücünü ve mali kaynaklarını sadece belirli bir alana yönlendiren, bir alanda ihtisaslaşmış Tematik Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerine ihtiyaç olduğu anlaşıldı. Bu okullarımızla kamuoyunda mesleki eğitime olan farkındalığın arttırılarak, alanında markalaşmış okullar olmaları hedefleniyor." ifadelerini kullandı.

     Toplantının ardından İl Milli Eğitim Müdürümüz Ömer Faruk Yelkenci İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüze nezaket ziyareti gerçekleştirdi.

 

24-05-201724-05-201724-05-201729-05-201729-05-201729-05-201729-05-2017

 

Atakent Mahallesi Cumhuriyet Caddesi No4 Küçükçekmece/İSTANBUL İETT 76O, 98T, 89T, 98, 89 - (212) 395 46 00 / 01 / 02

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.