İSTANBUL KÜÇÜKÇEKMECE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ MURAT GÖZÜDOK'UN İSTANBUL'UN FETHİ İLE İLGİLİ MESAJI

İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ MURAT GÖZÜDOK'UN İSTANBUL'UN FETHİ İLE İLGİLİ MESAJI

Değerli Meslektaşlarım, Sayın Veliler, Sevgili Öğrenciler,

Tarihî seyri içerisinde üç büyük medeniyete ev sahipliği yapan İstanbul'un Fethi aynı zamanda, Büyük Türk Hakanı ikinci Mehmet'i "Fatih" yapan tarihi bir ülkünün ve millî şuurun da ifadesi ve sonucudur. 1453 tarihinden sonraki dönemde milletimiz, küresel dengeleri değiştiren muazzam bir kudret olarak tarihteki yerini almış, gönüllerde taşınan cihan hâkimiyeti ülküsü bu olayla uygulanma imkânını bulmuştur.

Bu tarihten itibaren İstanbul, hem Türklerin fütuhat ve adalet ruhu ile karşılaşmış, hem de fethi kutlu peygamberimiz tarafından müjdelenen bu kentle birlikte inançlarımızın huzur verici mesajıyla doğrudan tanışmıştır. Ecdadımız, fethettiği bu kenti medeniyetin ve küresel yönetimin de başkenti yapmış, sahiplenmiş, her yanını Türk-İslam eserleriyle donatma başarısını göstermiştir.

Çok yönlü ve büyük bir başarı hikayesi içeren fetih; Osmanlı'yı yeniden inşa edip cihan devletine dönüştürmüştür. 29 Mayıs sabahına uyanan dünya halkları; kıtaların milletlerin, medeniyetlerin ve inançların tarihi akışına yön veren fetih gibi büyük bir olaya şahitlik etmiştir.

Salt bir askeri başarı hikayesi olmayan İstanbul'un Fethi; ilmi, içtimaı, ahlaki, siyasi, sosyokültürel ve teknik açıdan da mühim sonuçlar ortaya çıkarmıştır. Önemli bir medeniyet hamlesi olarak da nitelendirilen fetih için toplumsal bir ihya ve inşa edici bir ruh barındırdığı da söylenebilir. Peygamber efendimizin muştusuna ve övgüsüne mazhar olmuş böylesine önemli bir fethin yaşandığı bu şehri her bir ferdin muhafaza etmesi büyük önem arz etmektedir.

İlim, irfan, sanat, kültür, adalet ve hukuk şehri olan İstanbul'umuzun Türk-İslam uygarlığı ile tanışmasının 569. yıldönümü münasebetiyle Fatih Sultan Mehmed'i ve onun kahraman ordusunu minnetle anıyor, bu güzel vatan için canlarını feda eden bütün şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi de şükranla yad ediyoruz.

Murat GÖZÜDOK

İlçe Millî Eğitim Müdürü

Atakent Mahallesi Cumhuriyet Caddesi No4 Küçükçekmece/İSTANBUL İETT 76O, 98T, 89T, 98, 89 - (212) 395 46 00 / 01 / 02

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.