İSTANBUL KÜÇÜKÇEKMECE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMA MESAJI

CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMA MESAJI

Kıymetli Meslektaşlarım, Değerli Veliler, Sevgili Öğrenciler,

Bugün cumhuriyetimizin 100. yaşını tüm ülkece büyük gurur ve coşkuyla kutluyoruz. Cumhuriyetimizin 100 yaşına girmesi ve bu yıl itibari ile ikinci asrına başlayacak olması münasebeti ile daha büyük önem atfedilmektedir. Ülkemizde 'Türkiye Yüzyılı ülküsü' ile Cumhuriyetimizin 100. Yılı, büyük bir atılımın sembolü hâline getirilmiştir. Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde başlatılan "Türkiye Yüzyılı" hedeflerine erişim konusunda hepimiz var gücümüz ile çalışmalıyız. Cumhuriyetimizin ikinci asrının Türkiye asrı olacağına canı gönülden inanıyorum.

Cumhuriyet; bir ülkenin egemenliğinin adı, millî varlığının tescili ve özgürlüğünün sembolüdür. Bu kapsamda başlatılan "Türkiye Yüzyılı" hedeflerinin milli varlığımızı güçlendireceğine, egemenliğimizi pekiştireceğine, bilim teknoloji, sanat, edebiyat vb. alanlarda şahlanışa vesile olacağına inanıyorum.

Bundan 100 yıl önce Cumhuriyet kazanımları elde etmek amacıyla istiklal ve istikbal mücadelesinde binlerce yıllık mazisinden aldığı gücü de arkasına alarak; her türlü zorluğa, esarete ve zulme karşı, milletimiz vatan müdafaası söz konusu olduğunda kenetlenmiş ve birlikten aldığı güçle imkânsız denileni başarmıştır. Bugün yine aynı başarıları elde etmek amacıyla şanlı geçmişimize yakışır şekilde atalarımızdan aldığımız mirasın tüm sorumluluğunu hissederek; kültürümüze, değerlerimize ve inançlarımıza sahip çıkacak, bugünlerimizi koruyacak ve geleceğimize ışık tutacak ilim irfan sahibi nesiller yetiştirmek zorundayız. Bu hepimizin ortak vazifesi olmalıdır.

Atatürk'ün "Ey yükselen yeni nesil! İstikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz." sözlerinden de anlaşılacağı üzere gençlerimize büyük görev düşmektedir. Gençlerimizin Cumhuriyetimizin ikinci asrının Türkiye Asrı olması için var güçleri ile çalışacaklarına inanıyorum.

Bu duygu ve düşünceler ile 29 Ekim 1923'te milli egemenliğimize sarsılmaz bir inançla bağlı ve tarihte eşine çok az rastlanan kararlık ve gayret ile cumhuriyetimizin kurulmasına vesile olan, başta gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi hürmetle anıyorum.

Murat GÖZÜDOK
İlçe Millî Eğitim Müdürü

Atakent Mahallesi Cumhuriyet Caddesi No4 Küçükçekmece/İSTANBUL İETT 76O, 98T, 89T, 98, 89 - (212) 395 46 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.