İSTANBUL KÜÇÜKÇEKMECE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

AKŞEMSETTİN İLKOKULU SIFIR ATIK KÜTÜPHANESİ AÇILIŞI

AKŞEMSETTİN İLKOKULU SIFIR ATIK KÜTÜPHANESİ AÇILIŞI

Akşemsettin İlkokulu Sıfır Atık Kütüphanesinin açılışı yapıldı. Aynı zamanda Dünya Sıfır Atık Günü olması münasebetiyle düzenlenen programa; İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Murat GÖZÜDOK, Şube Müdürümüz Osman Özgür ÖZGENÇ, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Murat GÖZÜDOK yaptığı konuşmada:

Eğitimde fırsat eşitliğini artırmak ve okullar arası başarı farklarını azaltmaya yönelik Türkiye genelinde başlatılan "Kütüphanesiz Okul Kalmayacak" projesi kapsamda; ilçemizde geçen sene ilkokul, ortaokul ve lise kademelerindeki tüm okullarımızı kütüphanelere kavuşturduk. Bu süre zarfında ilçemizde 41 kütüphanenin kurulumu yapıldı.

Kütüphanelerimizin daha işlevsel hale getirilmesi amacıyla yine geçen sene ilçemiz genelinde okuma seferberliği başlattık. 150000 binden fazla öğrencimiz, öğretmenlerimiz ve velilerimiz topyekûn bu projeye dahil oldular.

Ayrıca 410 öğretmenimiz eTwinning platformu üzerinden öğrenciler ile birlikte proje kapsamında öğrenmenin kalıcılığını arttırmaya yönelik çeşitli etkinlikler düzenlediler. Genel toplamda 2000'den fazla etkinliğin yapıldığı bu proje kapsamında öğrencilerimiz okumayı yaşamın bir parçası haline getirdiler.

Bizlere düşen kütüphanelerimizi öğrencilerimizin ihtiyaçlarına uygun eserlerle donatmaktır. Bu bağlamda kütüphanelerimiz gittikçe zenginleşmeye devam etmekte ve öğrencilerimiz için zengin birer hazineye dönüşmektedir. Halihazırda 367 000 tane kitabımız yani öğrenci başına düşen 2,9 kitabımız bulunmaktadır.

Bundan sonraki hedefimiz bakanlığımızın da hedefi olan öğrenci başına 7 kitaptır. Bu kapsamda hem eski okullarımızda var olan kütüphaneleri zenginleştirmek hem de yeni okullarımıza en kısa zamanda kütüphane yapmak temel vazifemizdir.

Bu bağlamda bugün burada açılışı yapılacak olan kütüphane de "Sıfır Atık" projesinin bir ürünü olarak ortaya çıkmıştır. Aslında bu kütüphanede "Kütüphanesiz Okul Kalmayacak" ve "Sıfır Atık" projeleri birlikte hayat buldu ve öğrencilerimizin hizmetine sunuldu.

Kütüphanemizin öğrencilerimiz için hayırlı olmasını, okuma serüvenlerine yeni bir boyut kazandırmasını dileriz.

30-03-202330-03-202330-03-202330-03-2023

Atakent Mahallesi Cumhuriyet Caddesi No4 Küçükçekmece/İSTANBUL İETT 76O, 98T, 89T, 98, 89 - (212) 395 46 00 / 01 / 02

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.