İSTANBUL KÜÇÜKÇEKMECE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER FARKINDALIK GÜNÜ

3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER FARKINDALIK GÜNÜ

Değerli Meslektaşlarım, Sayın Veliler, Sevgili Öğrenciler,

Birleşmiş Milletler; engellilerin toplumsal yaşama diğer bireyler ile eşit katılımının sağlanması, engellilerin sorunlarına dikkat çekilmesi ve onların daha iyi fark edilmesi amacıyla 3 Aralık tarihini 'Uluslararası Engelliler Günü' olarak ilan etmiştir.

Ülkemizde de bu bağlamda farkındalığın arttırılması ve eğitim, sağlık, çalışma hayatı gibi alanlarda fırsat eşitliği sağlanması amacıyla her yıl çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Bu bağlamda toplum olarak; ulaşım, mekânsal erişim, teknoloji ve bilgiye erişim gibi konuların engelliler için büyük önem arz ettiğini fark etmeli, hayatın her alanında engelli bireylerin yaşama tutunmalarını sağlamalı ve onların toplumun önemli bir değeri, parçası olduklarını hissettirmeliyiz.

Tarihsel süreç incelendiğinde görülecektir ki engelliler hayatın önlerine çıkardığı tüm zorluklara rağmen herkes kadar başarılı, herkes kadar üretken olabilmişlerdir. Beş dil bilen; bisiklet, kano ve yelkenli ile gezintiye çıkan, yüzen, satranç oynayan Helen KELLER, bugün yaşanan bilimsel ve teknolojik birçok çalışmaya öncülük eden Stephen HAWKİNG,9. senfoniyi işitme yetisini tamamen kaybettikten sonra bestelemiş olan BEETHOVEN, 'Uzun İnce Bir Yoldayım' deyip gönüllere taht kuran Aşık Veysel birer engelliydi. Ancak hayatın önlerine çıkardığı tüm engelleri aşıp zirveye tırmanmışlardı. Görüleceği üzere imkân sağlandığında tüm engeller ortadan kalkmaktadır. Bundan dolayı engelli bireylerimizin desteklenmesi, onlara dönük toplumsal farkındalığın arttırılması hepimizin öncelikli görevi olmalıdır.

Biz diyoruz ki: Hayata sıkı bağlarla sarılan, umut dolu, çabalarıyla gönüllere taht kuran engelli kardeşlerimizin sadece bir gün değil her gün yanındayız. Bugün onları fark etme günümüz. Biz, onların istemeleri durumunda her engeli aşacaklarının da farkındayız.

Bu vesile ile 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nün toplumsal farkındalığın oluşmasının sağlanması ve engellilerimizin yaşam kalitesini yükseltecek çalışmalara vesile olmasını diler, selamlarımı sunarım.

Murat GÖZÜDOK

İlçe Millî Eğitim Müdürü

Atakent Mahallesi Cumhuriyet Caddesi No4 Küçükçekmece/İSTANBUL İETT 76O, 98T, 89T, 98, 89 - (212) 395 46 00 / 01 / 02

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.