İSTANBUL KÜÇÜKÇEKMECE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

29 Mayıs İstanbul'un Fethi

29 Mayıs İstanbul'un Fethi

"İstanbul (Konstantiniyye) elbet birgün fetholunacaktır. O'nu fetheden komutan ne güzel komutan ve onun askeri de ne güzel askerdir."

Hz. Peygamber'e (sav) ait bu sözün muhatabı Aziz İstanbul... Hz. Eyüp El-Ensarî'nin emaneti, Akşemseddin'in kerameti ve Fatih Sultan Mehmed Han'ın mirası kutlu şehir...

Şehirlerin şahı İstanbul, 29 Mayıs 1453'te Hz. Peygamber'in "Onu fetheden komutan ne güzel komutan, ne güzel askerdir" övgüsüne mazhar olmak amacıyla Türkler tarafından fetholundu. Şüphesiz ki bu apaçık ve müjdelenen fetih, Türk ve İslam tarihinin olduğu kadar dünya tarihinin de en önemli hadiselerinden biri olmuştur. İstanbul'un Fethi'yle çağ kapanıp çağ açılmış, yıkılmaz sanılan imparatorlukların son kırıntısı da tarihin tozlu sayfalarına karışmıştır. Bu büyük fethin sonucunda İstanbul, dünyadaki tüm zalimlerin korktuğu mazlumların sığındığı dünya başkenti olmuştur.

Dünya başkenti İstanbul'umuzun 568. fetih yıldönümü kutlu olsun. Bu vesile ile, İstanbul'u bizlere hediye eden büyük Türk hakanı Fatih Sultan Mehmed'i ve onun kahraman ordusunu minnetle anıyor, bu güzel vatan için canlarını feda eden bütün şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi de şükranla yad ediyoruz. Şehr-i İstanbul'un fethini Türk milletine takdir eden yüce Allah'a sonsuz şükürler olsun.

Murat GÖZÜDOK

İlçe Millî Eğitim Müdürü

Atakent Mahallesi Cumhuriyet Caddesi No4 Küçükçekmece/İSTANBUL İETT 76O, 98T, 89T, 98, 89 - (212) 395 46 00 / 01 / 02

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.