İSTANBUL KÜÇÜKÇEKMECE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI

24 Kasım 1928,

Cumhuriyetimizin banisi gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Millet Mekteplerinin Başöğretmeni unvanını aldığı gündür.

1981 yılında Atatürk'ün 100. doğum yılı vesilesiyle "başöğretmen" oluşunun yıldönümlerinde ülke çapında "Öğretmenler Günü" kutlanmasına karar verilmiştir.

Bu bağlamda bu tarihten itibaren Türkiye'de her yıl 24 Kasım, Öğretmenler Günü olarak kutlanır.

Değerli öğretmenlerimiz,

Bir toplumun medeniyetinin ve kültürünün temelini eğitim oluşturur. Kültürün, medeniyetin ve geleceğin inşasında her zaman olduğu gibi bugün de değerli öğretmenlerimiz yaptığınız fedakarlıklarla öncülük etmektesiniz.

Öğretmenlerimizin önemini, Gazi Mustafa Kemal Atatürk 1923 yılında Kütahya Lisesi'nde yaptığı konuşmada şu sözlerle ifade etmiştir: "Bir millet, irfan ordusuna sahip olmadıkça savaş meydanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin, o zaferin köklü sonuçlar vermesi ancak irfan ordusuyla mümkündür. Bu ikinci ordu olmadan birinci ordunun elde ettiği kazanımlar sönük kalır."

Peki kim bu irfan ordusu? Her toplum kendi geçmişi ve üzerine inşa ettiği kültürel dinamiklere göre tanımlar irfanı:

Bu irfan ordusu; insana ve emeğe saygısı ile ön plana çıkan, iyi ahlaki erdemlere sahip, empati ve sorumluluk duygusu gelişmiş, toplumsal ve kültürel değerlere uyum sağlayan, örnek bir insan ve iyi bir vatandaş olma özelliklerine haiz, geçmişini iyi bilerek onu benimseyen ve geleceğe güvenle bakan, araştıran, okuyan ve ülkesini muasır medeniyetler seviyesine taşımayı ilke edinen, ailesine ve milletine bağlı nesillerdir. İşte bu nesiller ve bu nesillerin inşa edeceği gelecek sizlerin eseridir.

Nurettin Topçu'ya göre Öğretmen; "İnsanoğlunu beşikten alarak mezara kadar götürüp teslim eden, dünyanın en büyük mesuliyetine sahip insandır. Kaderimizin hakikatinin işleyicisi, karakterimizin yapıcısı, kalbimizin çevrildiği her yönde kurucusu odur. Muallimlik para değil ruh işidir. Muallim sadece bir memur değildir, belki genç ruhları kendisine mahsus manada bir örs üstünde döverek işleyen usta bir demircidir. O, ruhumuzdaki kat kat fetihlerin kahramanı ve şerefli sahibi olduğu halde, bu hayatı yaşamayı değil, ona hizmeti tercih etmiş fedakâr varlıktır."

"2023 hedeflerimize bizleri taşıyacak olan gücümüz, tarihini bilen, medeniyet değerlerini özümsemiş, dinamik, açık fikirli, üretken, bilgi ve sorumluluk sahibi nesillerdir. Öğretmenlerimiz, çocuk ve gençlerimizin geleceğe hazırlanmasında üstlendikleri sorumluluklarla yarınlarımızı inşa etmektedir."

Bu hedeflere bizleri ulaştırma gayesi içinde olan öğretmenlerimizin bu büyük sorumluluğun bilincinde olarak, üstün bir vazife şuuruyla, ülkemizin yararını gözeterek görevlerini yerine getirmeye devam edeceklerine inanıyorum.

Bu vesile ile, öğrencilerimizin hayatlarının her noktasında var olan ve toplumsal dönüşüme mimarlık eden değerli öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutlar, hepinizi saygı ile selamlarım.

Murat GÖZÜDOK
İlçe Millî Eğitim Müdürü

Atakent Mahallesi Cumhuriyet Caddesi No4 Küçükçekmece/İSTANBUL İETT 76O, 98T, 89T, 98, 89 - (212) 395 46 00 / 01 / 02

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.