İSTANBUL KÜÇÜKÇEKMECE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı

19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı

" - Paşa, Paşa!... Şimdiye kadar devlete çok hizmet ettin! Bunların hepsi artık bu kitaba girmiştir (bu bir tarih kitabıdır)! Bunları unutun, asıl şimdi yapacağın hizmet hepsinden daha önemli olabilir... Paşa, Paşa... Devleti kurtarabilirsin!..."

Bu sözler, düşman donanması ile çevrili payitahtın ve dört bir yanı işgal edilmiş aziz vatanın düşmanlardan kurtarılması için son Osmanlı padişahı Vahdettin tarafından bir Osmanlı subayı Mustafa Kemal Paşa'ya söylenerek istiklal meşalesinin yakılmasına vesile oldu. 

Binlerce yıllık Türk devlet geleneğinin idamesi artık Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün omuzları üzerindeydi. İşte 19 Mayıs 1919 tarihi böyle bir seciyenin, aklın ve ruhun ürünü olarak büyük Türk tarihinin altın sayfasında bir mihenk taşı şeklinde yerini aldı.

1919-1922 yılları arasında gerçekleşen Millî Mücadele tarihimizin sıfır noktası kabul edilen 19 Mayıs 1919'da Gazi Mustafa Kemal Atatürk Samsun'a çıkmış ve yaktığı istiklal meşalesini yurdun dört bir yanında tutuşturmuştur. Millî Mücadele zamanlarındaki tarihî olayların 100. yıllarını idrak ettiğimiz şu günlerde inanç, birlik ve beraberliğin her zaman örnek alınarak, aynı kararlılıkla sürdürülmesi ülkemizin ilelebet payidar olmasında en büyük etken olacaktır. Bunun bozulmasına da başta Türk Gençliği olmak üzere Türk Milleti asla fırsat vermeyecektir. Vatan sathındaki bu millî istiklal ruhu daima diri tutulduğu vakit diğer mazlum coğrafyaların da elbet bir gün kurtuluşuna vesile olacaktır.

Hür ve bağımsız vatan toprakları üzerinde ayyıldızlı al bayrağımız dalgalanıyor ve minarelerde ezanlar okunuyorsa, bunu borçlu olduğumuz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere bütün şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, hayatta olan gazilerimize sağlık diliyor, tüm gençlerimizin ve aziz milletimizin 19 Mayıs Atatürk'ü  Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı sevgi, saygı ve en içten dileklerimle kutluyorum.

Murat GÖZÜDOK

İlçe Millî Eğitim Müdürü

Atakent Mahallesi Cumhuriyet Caddesi No4 Küçükçekmece/İSTANBUL İETT 76O, 98T, 89T, 98, 89 - (212) 395 46 00 / 01 / 02

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.