İSTANBUL KÜÇÜKÇEKMECE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

19 MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI MESAJI

19 MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI MESAJI

Değerli Meslektaşlarım, Sayın Velilerimiz, Sevgili Öğrenciler,

Ülkemiz pek çok beldesinin işgal altında olduğu günlerde 1919'un 19 Mayıs'ında Mustafa Kemal Paşa Samsun'a çıkarak Millî Mücadele ateşini yakmıştır. Bu vesile ile her yıl 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanır.

19 Mayıslar bizlere; egemenliğe, bağımsızlığa ve özgürlüğe yönelen tehdide karşı bu milletin başkaldırışını, başı dik vatandaşlar olarak özgürce yaşamamızı, ay yıldızlı bayrağımızın göklerde özgürce dalgalanmasını, milli birlik ve beraberliğin önemini hatırlatır.

 Atatürk bu günlerden ders alınması ve tekrar yaşanmaması için gençlerin yapması gerekenleri şu şekilde hatırlatır: "Başımıza neler örülmek istenildiği ve nasıl karşı koyduğumuz ve daha doğrusu milletin arzu ve emellerine uyarak ve onun yardımıyla nasıl çalıştığımız görülmeli ve gelecek kuşaklar için ibret ve uyanıklığı gerektirmelidir. Zaten her şey unutulur. Fakat biz her şeyi gençliğe bırakacağız. O gençlik ki hiçbir şeyi unutmayacaktır; geleceğin ışık saçan çiçekleri onlardır. Bütün umudum gençliktedir!"

Öte yandan 19 Mayıs 1919'da başlatılan savaş, sadece "Ata Yurdu" denilen ülkeyi ele geçirmek, aralarında paylaşmak isteyen sömürgecilere karşı yürütülen bir savaş değildi. Mustafa Kemal'in milletine güvenerek, inanç ve kararlılıkla düşüncelerini gerçekleştirmek kararıyla göreve atıldığı gündür. Bunun yeni nesil için motivasyon kaynağı olacağına inanıyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, silah arkadaşlarını ve bu vatan için canlarını feda eden aziz şehitleri rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum. Gençlerimizin bayramını tebrik ediyor ve tüm vatandaşlarımıza selam ve sevgilerimi iletiyorum.

Murat GÖZÜDOK
İlçe Millî Eğitim Müdürü

Atakent Mahallesi Cumhuriyet Caddesi No4 Küçükçekmece/İSTANBUL İETT 76O, 98T, 89T, 98, 89 - (212) 395 46 00 / 01 / 02

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.