İSTANBUL KÜÇÜKÇEKMECE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ ve ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ MESAJI

18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ ve ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ MESAJI

Değerli meslektaşlarım, kıymetli velilerimiz ve sevgili öğrenciler,

Türk milletine zincir vurmak isteyen işgalci güçlere karşı milletimizin bağımsızlığı uğruna inançla, cesaretle yekvücut şahlanışının simgesi olan Çanakkale Zaferinin 108. yıldönümünü kutluyoruz.

Türk tarihinin en hüzünlü zaferlerinden biri olan Çanakkale Savaşı, uzun yıllar içinde yaşanan gelişmeler ve savaşlar sonrası Batılı devletler karşısında üstünlüğünü kaybeden Türk milletine, en zor durumda bile ümidini yitirmemesi gerektiğini hatırlatmıştır. Türk milleti, bağımsızlığına ve geleceğine halel getirecek olan hezimeti kabul etmemiş, topyekûn seferber olup direnişe geçerek şanlı bir zafer kazanmıştır. Bu destansı direniş, milletin motivasyonunu ve cesaretini yüksek tutmuş; böylece Kurtuluş Savaşı'na millî bir şuurla girecek Türk milletinin azminin habercisi olmuştur. Çanakkale Savaşı, Türk ve dünya tarihinde eşine az rastlanır bir destan örneğidir. Çanakkale Savaşı'nın doğurduğu olumlu sonuçlar, onun önemini gözler önüne sermektedir. Zafer kazanılmasaydı, bugün Türk Devleti muhtemel olarak var olamazdı. Millî Mücadele'yi kazandıran, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunu hazırlayıp bugünlere gelmesini sağlayan bu cephede verilen hayatlardır.

Mustafa Kemal Atatürk, Çanakkale'de Türk askerinin, onu iyi bir şekilde sevk ve idare edebilen bir komutanla neler başarılabileceğini ortaya koymuş, bir yıldız gibi tarih sahnesine çıkmıştır. Tarihimiz Çanakkale Zaferi gibi başarılarla doludur. Bu başarılar ise pek çok zorluklar çekilerek kazanılmıştır. Bu nedenle, hepimiz bütün bu mücadeleler sonucunda bugünlere gelindiğinin bilinciyle hareket etmek ve üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmek zorundayız.

Bu duygularla; Çanakkale Zaferimizin 108. yıl dönümünde bugünlere ulaşmamızı sağlayan Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK başta olmak üzere; Malazgirt'ten Çanakkale'ye, Kurtuluş Savaşımızdan günümüze kadar milletinin bağımsızlığı ve hürriyeti uğruna canlarını veren aziz şehitlerimizi ve ebediyete irtihal eden şanlı gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla yad ediyorum.

Murat GÖZÜDOK
İlçe Millî Eğitim Müdürü

Atakent Mahallesi Cumhuriyet Caddesi No4 Küçükçekmece/İSTANBUL İETT 76O, 98T, 89T, 98, 89 - (212) 395 46 00 / 01 / 02

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.