İSTANBUL KÜÇÜKÇEKMECE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ ve ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ MESAJI

18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ ve ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ MESAJI

Değerli meslektaşlarım, kıymetli velilerimiz ve sevgili öğrenciler,

Bugün, 18 Mart 1915 Çanakkale Zaferimizin, Türkiye'nin bir anlamda yeniden doğuşu ve ülkemizin her bölgesinden, eli silah tutan herkesin, canıyla yazdığı bir destanın yıldönümüdür.

Çanakkale Savaşı, uzun yıllar içinde yaşanan gelişmeler ve savaşlar sonrası Batılı devletler karşısında üstünlüğünü kaybeden Türk milletine, en zor durumda bile umudunu kaybetmemenin önemini hatırlatmıştır. Türk milleti, istiklaline ve istikbaline halel getirecek olan hezimeti reddetmiş, topyekûn seferber olup direnişe geçerek şanlı bir zafer kazanmıştır. Bu destansı direniş, milletin motivasyonunu ve cesaretini yüksek tutmuş; böylece Kurtuluş Savaşı'na millî bir şuurla girecek Türk milletinin azminin habercisi olmuştur. Çanakkale Savaşı, Türk ve dünya tarihinde eşine az rastlanır bir destan örneğidir. Çanakkale Savaşı'nın doğurduğu olumlu sonuçlar, onun önemini gözler önüne sermektedir. Zafer kazanılmasaydı, bugün Türk Devleti muhtemel olarak var olamazdı. Millî Mücadele'yi kazandıran, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunu hazırlayıp bugünlere gelmesini sağlayan bu cephede verilen hayatlardır.

18 Mart 1915 - 9 Ocak 1916 tarihleri arasında gerçekleşen Çanakkale Savaşı, Türk askerinin inanç, azim, cesaret ve vatan sevgisinin ölümsüz bir destanıdır. Çanakkale, Türk milletinin vatanı uğruna seve seve ölüme koşmasının ve Türk kahramanlığının anıtlaşmış bir örneğidir. Mustafa Kemal Atatürk, Çanakkale'de Türk askerinin, onu iyi bir şekilde sevk ve idare edebilen bir komutanla neler başarılabileceğini ortaya koymuş, bir yıldız gibi tarih sahnesine çıkmıştır. Tarihimiz Çanakkale Zaferi gibi başarılarla doludur. Bu başarılar ise pek çok zorluklar çekilerek kazanılmıştır. Bu nedenle, hepimiz bütün bu mücadeleler sonucunda bugünlere gelindiğinin bilinciyle hareket etmek ve üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmek zorundayız. İstiklâl Marşımızın

"Bastığın yerleri 'toprak!' diyerek geçme, tanı,

Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı,

Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır, atanı,

Verme, dünyaları alsan da, bu cennet vatanı."

 

dizelerinde de vurgulandığı üzere, aziz vatanımızın kıymetini bilen, onu yüceltmek ve yükseltmek şuurundaki nesilleri yetiştirmek sorumluluğumuzun bilincindeyiz.
Millî Şairimiz Mehmet Akif ERSOY'un Çanakkale Şehitlerine adlı muhteşem destanında terennüm ettiği mısralarla şehitlerimize sesleniyor;

"Şühedâ gövdesi, bir baksana, dağlar, taşlar...

O, rükû olmasa, dünyada eğilmez başlar,

Yaralanmış tertemiz alnından, uzanmış yatıyor;

Bir hilâl uğruna, yâ Rab, ne güneşler batıyor!

Ey, bu topraklar için toprağa düşmüş, asker!

Gökten ecdâd inerek öpse o pâk alnı değer.

Ey şehîd oğlu şehîd, isteme benden makber,

Sana âgûşunu açmış duruyor Peygamber.

 

Bu vesileyle, Çanakkale Zaferimizin 107. yıl dönümünde Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK başta olmak üzere; Malazgirt'ten Çanakkale'ye, Kurtuluş Savaşımızdan günümüze kadar milletimizin istiklali için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve ebediyete irtihal eden kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.

Murat GÖZÜDOK

İlçe Millî Eğitim Müdürü

Atakent Mahallesi Cumhuriyet Caddesi No4 Küçükçekmece/İSTANBUL İETT 76O, 98T, 89T, 98, 89 - (212) 395 46 00 / 01 / 02

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.